Mūsų gimnazija neužupiečių akimis
Autorius Božena Aleksandrovič

Anketoje vienas mokinys užrašė: „Užupyje svarbiausia vertybės“. Perskaičiuos šiuos žodžius belieka nusišypsoti, nes tuomet prisimeni, jog mokaisi kūrybiškiausioje, šilčiausioje, atviriausioje, nuoširdžiausioje gimnazijoje Vilniuje. Neretai tai pamirštame, tačiau jei puoselėsime Užupio dvasią, kelsime bendruomenės vieningumą, gerbsime vieni kitus, toleruosime kitokius, nebijosime išsiskirti, tuomet Užupis bus dar labiau mylintis ir mylimas mūsų visų. Nepamirškime, jog kūryba yra aistra.

 

Mainų savaitės pabaigoje visiems mainų programos dalyviams buvo išdalintos anketos su įvairiais klausimais. Dažnas atsakymas į klausimą, ar pasikeitė nuomonė apie mokyklą po mainų, buvo: beveik nepasikeitė, žmonės įdomūs, linksmi, draugiški, mokymosi lygis geras, šilta atmosfera, vieninga bendruomenė, o maloniausias atsakymas patiems mokiniams ir mokytojams buvo toks: „jaučiausi nesuvaržytas, žmonių išskirtinumas man patiko ir dabar man ši mokykla yra nuostabi“. Į klausimą, kokia akimirka įsiminė, mokiniai atsakė, kad tai šokių pamoka, vienos valsas, šilti pokalbiai su mokiniais, pažintys, bendravimas. Kaip mokyklos teigiamą pusę jie įvardijo galimybę rinktis, jaukią, šiltą atmosferą, mokinių lygiavertiškumą su mokytojais, savarankiškumo, atsakingumo ugdymą ir, žinoma, penktadienius be uniformų.

Dauguma mokinių stebėjosi Užupio mokiniams teikiama laisve. Vienų nuomone, trūko disciplinos, kitų nuomone, pasirinkimo laisvė buvo keistai neįprastas, tačiau geras dalykas. Užupiečiams tokios nuomonės buvo gana nemalonios, nes dauguma mokinių turėdami laisvę pasirinkti, laisvę atvirai kalbėti su mokytojais, nepamirštant pagarbos, laisvę išsakyti savo nuomone, laisvę ją argumentuotai ginti, sugeba nepamiršti nei pareigų, nei atsakomybės, nei teisių.

Šių metų balandžio mėnesį Užupio mokykla kartu su kitomis Vilniaus bei Šakių gimnazijomis organizavo mainus, kurių pagrindinis tikslas buvo susipažinti su naujais žmonėmis, pamatyti kitų mokyklų mokymosi lygius, paneigti arba patvirtinti prieš tai susidarytą nuomonę ir, be abejo, pabūti kitokioje, galbūt neįprastoje aplinkoje. Mainai vyko su Vilniaus licėjumi, jėzuitų, Vytauto Didžiojo, Šakių bei Antakalnio gimnazijomis.

Pirmadienio rytą atvykę mokiniai buvo svetingai priimti, supažindinti su mokyklos tvarka, tradicijomis. Užupio gimnazijos prezidentūros nariai pasistengė, jog visi svečiai gautų tvarkaraščius, kad mokiniai jaustųsi laisvai ir nesuvaržyti. Kiekvienoje klasėje atvykėliai turėjo bent po vieną kuratorių, kuris aprodydavo mokyklą, nuvesdavo į pamokas ar pertraukų metu tiesiog nepalikdavo jo vieno.