Parlamentas Eyjafjallajökull papėdėje
Autorius Rasa Jūras

Atstovauti Lietuvai tarptautiniame Mokomajame Europos parlamente Baltijos šalių regiono pavasario sesijoje Islandijoje (2013-03-15-22) buvo išties įvairiapusiška patirtis. Pačioje pradžioje jaučiau netgi tam tikrą diskriminaciją bei nuvertinimą iš kitų Vakarų Europos delegacijų (sesijoje dominavo Austrija, Vokietija, Belgija, Švedija bei Danija), tačiau žingsnis po žingsnio bendrauti sekėsi vis geriau, reikėjo pastangų, kad mus pastebėtų.

 

Kadangi buvau vienintelė Lietuvos atstovė, taigi ir delegacijos pirmininkė, turėjau nemažai galimybių pasisakyti ir įrodyti, kad Lietuva- irgi lygiavertė Europos dalis. Dalyvavau aktyviai ir labiausiai prisidėjau prie rezoliucijos kūrimo tuo, jog buvau iš valstybės, turinčios kitokią padėtį Europos kontekste. Padėjau savo komitetui (social affairs committee, kuri sprendė jaunimo bedarbystės klausimą) pažvelgti į problemą kitomis akimis. Pavyzdžiui, kitos Skandinavijos, vakarų Europos šalys neturi tiek daug rūpesčių dėl energetinės priklausomybės, masinės jaunimo emigracijos, biudžeto, aukštojo mokslo kokybės ir taip toliau. Jų problemos kitokios, tad turėjau galimybę mokytis ir pati.

Taip pat turėjome galimybę aplankyti daug žymių Islandijos geologinių stebuklų. Labiausiai įstrigo VĖJAS. Nesvarbu, kur benukeliautumėme mus nešė neapsakomai stiprus, negailestingas vėjas. Taip pat Islandijos gamta nusėta pelenų nuo ugnikalnių. Kai maudžiausi duše, net nutekėjo nuo plaukų juodas vanduo.


Taigi ši patirtis tikrai nepakartojama ir esu be galo dėkinga už tokią galimybę mokytis ir būti tarp tokio motyvuoto jaunimo (kurie negali apsispręsti, ar mokytis Oksforde ar Kembridže!). Tačiau pagrindiniai dalykai, ką išmokau Islandijoj apie politiką, būtų štai kas:

1. NIEKADA neminėti rezoliucijoje žodžio ,,moteris”. Visuomet atsiras feminisčių ar seksistų, kurie kažkaip, kažkokiu būdu sugebės išpainioti žodžius ir apkaltinti diskriminacija.

2. 78% statistikos yra sugalvota vietoje (kaip ir šis faktas).

3. MEP- tai sportas. Reikia treniruotis ir varžytis.

4. Nuoširdžiai gerbk prezidentus ir jie nuoširdžiai gerbs tave.

5. POLITIKOJE REIKIA DRAUGŲ. Netgi jei prieš generalinę asamblėją pasišnekučiuoji apie orą- tas meteorologinio pobūdžio dialogas gali turėti didelę įtaką balsavimo metu.

Vėlgi, labai džiaugiuosi turėdama šią galimybę ir labai laukiu kitos sesijos rudenį, kuri planuojama Belgijoje, Briugėje!