Kuriame respubliką

Ankstų lapkričio 29 dienos rytą septyni mūsų mokyklos moksleiviai, lydimi dviejų mokytojų, patraukė Didžiosios gatvės link. Ten juos pasitiko besišypsanti ir kviečianti užeiti į vidų Ieva. Visa mūsų komanda sugužėjo į vidų, kur jau buvo susirinkusios grupės iš kitų Vilniaus mokyklų. Iš viso mūsų buvo apie 50 dalyvių. Iš tiesų didelis žmonių skaičius ir visi nepažįstami. Tam, kad išsisklaidytų nejauki atmosfera. pradėjome susipažinimo žaidimus. Susiskirstę poromis su kitų mokyklų moksleiviais bei mokytojais, turėjome per 10 minučių sužinoti kuo daugiau apie porininką. Man teko be galo įdomi asmenybė. Tai Darius Kuolys, buvęs Lietuvos švietimo ministras, dabar Vilniaus Universiteto dėstytojas.

10 minučių pokalbio prabėgo lyg viena akimirka, paskui reikėjo pristatyti savo pašnekovą. Įsimintinas faktas apie Darių Kuolį man buvo tas, kad jo mokinys buvo Sigitas Parulskis. Po tokios smagios įžangos tas pats Darius įtraukė mus į gilių apmąstymų kupiną diskusiją. Teko nemažai pasukti galvą, kad atrastum tinkamus atsakymus į užduodamus klausimus. Paskaitos metu sužinojome, kas yra respublika, kas mus daro jos gyventojais, kas yra laisvė. Buvo iškeltas klausimas: vis dėlto ar mes iš tiesų esame laisvi?

 

Po tokių svarstymų padarėme trumpą pertraukėlę, kurios metu viską apmąstėme ir aptarėme su draugais, taip pat buvo pasiūlyta pasivaišinti saldžiais gardėsiais ir karštaisiais gėrimais. Netrukus Darių pakeitė dar vienas be galo šaunus žmogus Henrikas. Jis mums pateikė detalią ir išsamią projekto „Kuriame Respubliką“ idėją. Gavome padalomąją medžiagą, susipažinome su projekto sąlygomis ir eiga. Prabėgo nemažai laiko, kol Henrikas viską smulkiai išaiškino, todėl po jo kalbos su pasigardžiavimu valgėme šiltus, dar garuojančius pietus.

Vėl gavome laiko susitikti su savo mokyklų moksleiviais, pasidalinti įspūdžiais. Po pertraukėles visi grįžome prie savo grupių. Naujose grupėse buvo vaikų iš įvairiausių Vilniaus mokyklų. Kiekvienai komandai reikėjo sugalvoti Lietuvos respublikos problemų ir jų sprendimo būdų, visa tai surašyti dideliame popieriaus lape ir pristatyti kitiems. Gerą valandą truko pristatymai. Buvo iškeltos tokios idėjos, kaip: sveikas maistas mokyklose, savęs pažinimas, pagalba senyvo amžiaus žmonėms, pasyvių mokinių motyvacija, savanorystė, emigracijos padariniai, kova su patyčiomis bei žalingais įpročiais ir daug kitų. Po pristatymų gavome minutėlę atsikvėpti ir sugrįžti į savo mokyklos komandos vietas. Sėdėdami jau su savais, turėjome išrinkti, mūsų nuomone, rūpimas problemas ir argumentuoti pasirinkimą. Tuo ir pabaigėme mūsų pirmąjį susitikimą, bet toli gražu, ne paskutinįjį, nes projektas tęsis iki kitų metų rudens.

Bus vykdomi mokymai: ekspertams konsultuojant rengiami ir įgyvendinami pilietinės veiklos projektai, sprendžiantys mokyklos ir vietos bendruomenėms opias bei visai visuomenei rūpimas problemas; projektams rengti pasitelkiamos kūrybinės dirbtuvės, kūrybinės laboratorijos, kuriose kartu dirbs moksleiviai, nevyriausybinių organizacijų ir vietos bendruomenių lyderiai, mokytojai, studentai, švietimo centrų ir savivaldybių darbuotojai, ekspertai. Tuomet, kai visos mokyklos įgyvendins projektus, rugsėjo mėnesį susirinks Kaune ir bus išrinkti 3 geriausi projektai iš 120 dalyvavusių mokyklų. Sėkmingi vietos projektai, nacionalinio projekto „Darom“ patirtimi remiantis, bus paverčiami nacionalinėmis iniciatyvomis ir įgyvendinami visoje Lietuvoje. Žiniasklaidos ir socialinės reklamos pagalba jie bus išsamiai pristatomi krašto visuomenei.

Dabar turėsime daug darbo išrinkti opiausią jaunimo (ir ne tik Užupio ar Vilniaus) problemą, surasti sprendimo būdų ir ją kartu su visais, mieli Užupiečiai, įgyvendinti.

Mūsų šauniąją komandą sudarė:

Evelina Kirpičenko, 2B kl., Silvija Butkutė ir Vincentas Ramelis 2D kl., Gabrielė Stravinskaitė, 3C kl., Dominyka Jankovksa, Gabrielė Savickaitė ir Marius Filipovič, 1B kl. ir, žinoma, pavaduotoja Virginija Mackonienė bei socialinė pedagogė Dovilė Požečkienė.

Jei turite idėjų rašykite mums: V.Mackonienė – Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. D.Požečkienė – Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. S.Butkutė - Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. G.Stravinskaitė – Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Lauksime Jūsų laiškų su pasiūlymais.

Taip pat savo idėjomis galite pasidalinti facebook mokyklos grupėje.