Mūsų gimnazijoje vyko tautosakos vakaronė, skirta Lietuvos Nepriklausomybės šimtmečiui ir Tautinio kostiumo metams paminėti. Į šį renginį tautiškai arba šventiškai pasipuošę susirinko antrų klasių mokiniai. Per lietuvių kalbos pamokas jie mokėsi analizuoti tautosaką, susipažino su tarmėmis, todėl šis renginys buvo savotiškas išmoktų temų apibendrinimas.


Jam mokinai rengėsi iš anksto: kiekviena klasė pasirinko po regioną, domėjosi jo tradicijomis, kostiumais, tarme. Vakaronės tikslas - pristatyti visus Lietuvos regionus, jų ypatumus, aprangą, kulinarinio paveldo skirtumus. Renginio vedėjai sklandžia kalba, raiškiu žodžiu, įterpdami istorinių žinių ir poezijos posmų kvietė dalyvius ir svečius pristatyti savo namų darbus, idėjas ir įspūdžius.
Pirmieji pasirodė 2a kl. mokiniai, jie pasisveikino rytų aukštaičių tarme ir pristatė Aukštaitijos regioną, apibūdino išskirtines krašto tradicijas, pasekė aukštaitišką anekdotą, parodė vaizdelį apie paparčio žiedo ieškojimą per Jonines, mokytojus ir draugus pavaišino žagarėliais. Kitos klasės pristatė Žemaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos ir Mažosios Lietuvos regionus. Ypač įtaigiai nuskambėjo žemaičių tarme suvaidinta improvizacija pagal Žemaitės apsakymą ,,Marti“. Išvydome ir ,,Eglės žalčių karalienės“ inscenizaciją, pasiklausėme meniškai atliktos sutartinės, smagiai plojome šokėjams liaudiško šokio ritmu.

DSC 5207
Renginį papuošė pavaduotojos Virginijos Mackonienės pasirodymas. Ji pademonstravo autentišką aukštaitišką kostiumą, paaiškino, kuo jis savitas. Įdomiausia, kad mokytoja gerai moka aukštaičių tarmę ir mėgsta poeziją. Ji paskaitė porą aukštaičių tarme parašytų eilėraščių ir paragino visus mažiau naudotis mobiliuoju telefonu - ,,nebučiuoti jo“, kaip kvietė vienas aukštaičių poetas. Savo ryšius su žemaičių tarme trumpai nusakė gimnazijos direktorė. Ji žemaitiška šnekta padėkojo mokiniams ir lietuvių kalbos mokytojoms už įsimintiną, turiningą renginį.
Pabaigoje dar vyko viktorina ir vaišės... Ragavome žemaitiškus, suvalkietiškus blynus, kastinį su bulvėmis, naminę duoną, meduolius ir daug kitų skanėstų, pačių pagamintų. Ir aš ten buvau, alų midų geriau, per barzdą varvėjo, burnoj neturėjau...
Manau, renginys mokiniams buvo naudingas, renginio tikslas - geriau pažinti Lietuvos regionus buvo įgyvendintas.
Parašė Dovilė Birmantaitė, 2a klasė

Ginaro Staučės nuotr.

 DSC 5223

DSC 5309

DSC 5150